Egy biztos dolgot leszögezhetünk: a föld kőolaj készlete véges és csak a takarékos vezetés és üzemanyag felhasználás jelenthet megoldást. A benzin, gázolaj ára hosszabb távon elég valószínű, hogy drágul, hiszen egyre költségesebbé válik az alapanyag kinyerése. De nézzük csak meg pontosabban, miért és hogyan spóroljunk a benzinnel!
Miért is olyan fontos ez?
Egy kedves ismerősömmel történt meg Németországban, hogy autójával félreállt telefonálni egy szép nyári napon és hagyta, hogy az autóban a klímaberendezés működjön. Az utcán sétáló járókelő odament hozzá és felszólította, hogy ha most nem állítja le az autója motorját, akkor feljelenti környezetkárosítás miatt! Tőlünk nyugatra már csak így megy ez. Fontos, hogy a benzint ésszerűen használjuk fel, mert így értelmetlen pénzkidobástól óvjuk meg magunkat és nem utolsó sorban feleslegesen nem terheljük vele környezetünket sem. Érdemes mindig végiggondolnunk, hogy valóban szükségünk van az autónk, motorunk és más benzin üzemű gépjárművünk, gépünk beindítására!?
A legnagyobb üzemanyag felhasználás…
Ott tudunk a legjobban spórolni, amit rendszeresen használunk. Ez a legtöbb család életében a közlekedés során használt autó. A célunk az, hogy egy tank üzemanyaggal a legnagyobb távolságot tudjuk megtenni.
Ebből következik, hogy csak akkor indítsuk el a motort, ha közlekedünk az autóval. Piros lámpánál, vasúti sorompónál várakozva érdemes mérlegelni, hogy leállítsunk azt, hiszen álló helyzetben is benzint fogyaszt. Rövidebb távokon nem használjunk az autót, főleg ha gyakori a hideg indítása. Ez azt jelenti, hogy a gépkocsi motorja nem üzemmeleg és míg el nem éri azt, az átlagos mértéknél is több benzint használ fel!
A takarékos vezetés módjai
“Aki lassan jár, tovább él.” Tartja a mondás, ami itt is tökéletesen igaz és hogy hogyan spóroljunk a benzinnel és még azon is túl? Ha látjuk, hogy meg kell állnunk, már időben készüljünk fel rá, szálljunk el a gázpedálról. Lassítsunk motorfékkel, ezzel kíméljük a fékpofáink élettartamát is, ráadásul a generátor addig is tölti az akkumulátort. Semmiképp nem ajánlott kivenni sebességből az autót és csak úgy gurulni. Alacsonyabb sebességnél váltsunk vissza és továbbra is használjuk ki a motorféket.
A motornak van egy úgynevezett gazdaságos üzemeltetési tartománya, ami annyit jelent, hogy van egy fordulatszám tartománya, amin belül a legjobb fogyasztás/teljesítmény arányt adja. Nem szabad 50km/h-nál 5.-et kapcsolni, mert olyankor annyira alacsony a fordulatszám, hogy egy benzinmotornak elfogy a nyomatéka. Ugyanez igaz magas fordulatszám tartományban is, ahol már csak szenved. Az üzemanyag, ami nem alakul át mozgási energiává, az hővé alakul. Általánosságban elmondható, hogy egy benzinmotornak 2000-3500ford./perc, dízel üzemű motornál 1300-3000ford./perc az ideális.
Takarékos vezetéshez tartozik a követési távolság helyes megválasztása és a gáz – fék – gáz – gáz – fék – gáz – fék stílus hanyagolása. Ugye ismerős lehet néhány olvasónak? :) Legyünk dinamikusak, de ez nem a padlógázt jelenti! És még egy fontos adat: kb. 80km/h-ig nem igazán jelentős a légellenállás, azonban felette a sebesség négyzetével egyenlő!
Műszaki állapot sem elhanyagolható
Az első amit meg kell említeni a gördülési ellenállás. Hogyan spóroljunk a benzinnel amikor lapos a kerék? A lapos kerekek érezhetően hátráltatják gépkocsink haladását. Általában a tankoló nyílás kis ajtaján elhelyezett, illetve a vezető ajtaja mellett elhelyezett táblázat tartalmazza az optimális gumiabroncs nyomását. Semmiképp nem ajánlott a gumikat túlfújni, mert az, az autó tapadását veszélyezteti egy erősebb kanyarban!
Rendszeresen szervizeltessük gépjárművünket, gyújtógyertyák állapota, gyújtókábelek, eltömődött légszűrő, olajszűrő mind-mind nagymértékben befolyásolják a fogyasztást. Az eltömődött üzemanyag szűrő miatt annyira ne aggódjunk, maximum nem indul el az autó… Természetesen, amikor szükséges mindenképpen cseréltessük azt is! Nem utolsó sorban a motorolaj rendszeres cseréjére is figyeljünk oda.
Szórjuk ki és le a felesleges cuccokat
Volt már úgy, hogy egy bevásárlás után néhány hétig sikerült még cipelni az ásványvizes vagy jobb esetben sörös rekeszeket? Nagy hiba ha spórolni akarunk! A takarékos vezetéshez az is hozzá tartozik, hogy ami nem az autóba, illetve az autóra való, azt hagyjuk otthon. Ezek közé tartozik nyáron a hólánc, esetleg gépek, bevásárlás utáni cuccok, fent maradt tetőcsomagtartó, rajta a síléc tartóval. De folytathatnám a sort a kétemberes hangládával erősítőkkel együtt, persze ez alól kivételt képeznek az autóhifisek. :)
Használjuk inkább rendszeres emlékeztetőt telefonunkban, hogy figyelmeztessen a folyadékszintek ellenőrzésére, minthogy a tartalék 5lt-es ablakmosó folyadékot szállítsuk évszakokon keresztül. Minél nehezebb gépjárművünk annál nagyobb a gördülési ellenállása, minél nagyobb felületű annál nagyobb a légellenállása és annál többet fogyaszt. Gondoljuk át alaposan, hogy mit vigyünk magunkkal és mit teszünk rá pluszban.
Hogyan spóroljunk az üzemanyaggal klíma használat mellett?
Manapság egyre több gépkocsiba szerelnek légkondicionáló berendezést. Ezek típustól függően manuálisak, illetve teljesen automatikusak is lehetnek. A manuális verzióknál meg van az a “jó” tulajdonság, hogy teljesen ránk van bízva mikor dolgozzon. Vagyis észnélkül tudunk hűteni, ahogy csak lehet. A túlhűtést úgy szokták ellensúlyozni, hogy lehúzzák az ablakot a klíma kikapcsolása helyett. Ezt ne tegyük, ha spórolni akarunk a benzinen. Inkább kapcsoljuk ki a klímát és amikor ismét szükséges, csak akkor kapcsoljuk be. Parkolásnál válasszunk árnyékos helyet nyáron, hiszen annál később kell klímát kapcsolnunk elindulás után.
Nézzük hogyan spóroljunk a benzinnel az automatika segítségével: Állítsunk be megfelelő hőmérsékletet és hagyjuk, hogy a klíma teljesen automatán működjön. Ha van rajta, kapcsolhatjuk be az Eco módot is, ezzel csökkenti a klímához szükséges energia felhasználást, vagyis benzint spórol. A klímaberendezés mindig legyen feltöltve, hogy a legoptimálisabban működhessen!
Látni és látszani
Ausztriában volt egy időszak amikor a baleset megelőzés érdekében nappal is kötelező volt a fényszóró használata. Azóta ez a rendelkezés már nem él. A statisztikák bebizonyították, hogy ez az előírás nem hozta meg a hozzá fűzött reményeket, viszont az üzemanyag felhasználás kb. 7%-al megnőtt. Magyarországi viszonylatban lakott területen belül nappal, (megfelelő látási viszonyoknál) nem kötelező használni a gépjárművek fényszóróját. Természetesen a biztonság rovására nem mehet a spórolás, viszont hogyan spóroljunk az üzemanyaggal a szabályok betartása mellett? Annyit lehet tenni, hogy a hagyományos izzókat led izzókra váltjuk ki gépjárműveinken is, ezzel meglehetősen lecsökkenthetjük a generátor által felhasznált energiát.
Neked milyen ötleteid vannak a takarékos vezetés témakörében?