Megszorítások nélkül hogyan spóroljunk a pénzzel?
Takarékosság, megtakarítás mind pénzzel kapcsolatos kifejezések. Mi is a pénz? Közvetítő eszköz. Általa jutunk a számunkra szükséges vagy áhított szolgáltatásokhoz illetve termékekhez. A pénzzel való spórolás tehát mindazokkal való spórolást jelent amit pénzért kaphatunk. Manapság minden pénzbe kerül, tartja a mondás. Tehát pénzt takarítunk meg, ha kevesebb áramot, üzemanyagot fogyasztunk, korszerűsítjük fűtésünket, átgondoljuk bevásárlásainkat és a listát a végtelenségig sorolhatnánk. Válogassuk meg mire költjük pénzünket!
Szeretjük vagy utáljuk a pénzt?
Sokszor negatív tartalommal ruházzuk fel a pénzt. Általában gyermekkorunkból hozzuk ezt a társítást, nem hiszem, hogy sokan vannak akit arra neveltek, hogy a pénz fantasztikus dolog. Mindennapi szóhasználatunkban is egy csomó kifejezés van ami a pénzt negatív oldaláról közelíti meg. “Piszkos pénz”, “a pénz nem boldogít”, “a pénznek szaga van”, és még folytathatnánk a sort. Pedig érdemes szeretnünk, hiszen a közvetítésével juthatunk egy csomó vágyott dologhoz, a hiányából adódó kellemetlenségeket pedig sokan ismerjük.
Jön a pénz, megy a pénz.
A pénz arra való, hogy áramoltassuk, kiadjuk, hogy megsokszorozva térjen vissza hozzánk. Adjuk ki, miközben a megtakarítás a célunk? Ha végig gondoljuk nagyon is racionális a gondolatmenet. Vannak kiadásaink amelyek szükségszerűek, amelyek a mindennapi életünkhöz kellenek, fűtés, étel, benzin, világítás, stb. Ezen kívül vannak a vágyainkra, szórakozásra költött forintjaink. Ha kevés a pénzünk általában először az úgy nevezett “luxus dolgokon” takarékoskodunk. Fix kiadásainkat is érdemes azonban megvizsgálnunk és optimalizálnunk a költségeket.
Legyünk saját háztartásunk költségcsökkentő részlege!
Ha megvizsgáljuk a gazdaság nagyobb szereplőit, jelen esetben a vállalkozásokat, vállalatokat, ott akár külön részlegeket is foglalkoztatnak, hogy csökkentsék a kiadásokat. Az így megtakarított pénzt fejlesztésre, illetve szerencsés esetben bérnövelésre használhatják. Családi gazdaságunkra levetítve ugyan így alkalmazhatjuk az elméletet. Ha igazán eredményeket szeretnénk elérni és választ akarunk kapni arra kérdésre, hogyan spóroljunk a pénzzel, komolyan kell vennünk a dolgokat.
Komolyan, de pozitívan! Szívesen kell végeznünk a megfigyelést, összeírást, elemzést. Vezessünk bevétel-kiadás naplót és máris kirajzolódik előttünk mire költünk legtöbbet, hol lenne szükségszerű a megtakarítás. Fontos, hogy a spórolásban ne a lemondást lássuk, hanem az ésszerűséget!
Tűzzünk ki konkrét megtakarítási célokat
Ha van miért, sokkal könnyebben megy a takarékosság. Legyen konkrét célunk, ami egyénenként változó lehet. Valakinél ház, autó, nyaralás a vágyott dolog. Sokkal könnyebben megy, ha előttünk lebeg, hogy így például 5 év múlva saját házunkban lakhatunk. Magyarországon még nincs nagyon kultúrája a megtakarításnak, sokan megjegyezhetik, mert nincs miből, ha havonta csak 5000 Ft-ot tudunk félrerakni, idővel abból is szép összegünk lehet! Fontos a rendszeresség!
Hogyan spóroljunk a pénzzel? Nyissunk megtakarítási számlát!
Egy külön, takarékoskodás céljából nyitott számlán könnyebb lesz félretennünk. Keressünk olyan bankot ahol a folyószámla mellé ingyen nyithatunk, így a számlavezetési díjat megspórolhatjuk. Legoptimálisabb az lenne, ha fizetésünk 10 %-át minden hónapban félre tudnánk tenni. Ha megérkezik havi járandóságunk első dolgunk legyen, hogy utaljunk a megtakarítási számlánkra, “fizessük ki magunkat”. Ha váratlan bevételünk érkezik, ne költsük el, gyűjtögessük!
Megtakarítás érhető el a szolgáltatások árának felülvizsgálatával
Ha valamilyen javításhoz, építéshez, karbantartáshoz szakemberre van szükségünk (mert saját magunk nem tudjuk elvégezni), nézzünk alaposan körül a szolgáltatásokat kínáló piacon. Ki mennyiért és milyen minőségben végzi a munkát! Kérhetünk és ajánlott is nagyobb tételeknél referencia munka megtekintést. Fontos, hogy ne csak egy ajánlatunk legyen, kérjünk több helyről is, ez nagyban elősegíti a helyes döntést. Részletesen nézzük át az ajánlatban lévő tételeket, elemeket és azok árait. Kérdezzünk rá minden esetben a számunkra nem teljesen tiszta tényezőkre, miért vannak bent és miért annyi az áruk. Ne sajnáljuk átgondolni azt sem, hogy amire árajánlatokat kértünk egyáltalán szükséges-e számunkra.
Tudatos takarékosság, válasszunk körültekintően bankot!
Általában az emberek a mai világban nem a pénztárcájukban tartják a pénzüket. A munkáltatók legtöbb esetben kötelezővé teszik a bankszámla meglétét, hiszen arra utalják a fizetést. Mennyibe is kerül ez nekünk?? A rengeteg számlacsomag közül azt válasszuk mely számunkra a legkedvezőbb. Vizsgáljuk meg a nyújtott szolgáltatást, a havi számlavezetési díjat, pénzfelvétel díját, a bankkártya díját ami esetleg tartalmaz biztosítást is. Eseti utalások díja, csekk befizetés, online banki szolgáltatások. Ezeket mind fontos összehasonlítanunk több pénzintézet ajánlataiban, ahhoz hogy a legmegfelelőbbet kiválasszuk, ahol a legnagyobb megtakarítás érhető el.
Tudjuk, hol tartjuk a pénzünk!
Ha több helyen is tartjuk a pénzünket, mindig tudjuk hol, melyik banknál, milyen feltételekkel (kamat, költségek, stb.) és mennyi pénzünk van. Ha lejár a banki betétünk, ne válasszuk az automatikus meghosszabítást, hanem nézzünk körül mit kínál a piac többi szereplője. Nézzük meg, hogy milyen megtakarítás érhető el, ha újragondoljuk a befektetésünket. Lehet, hogy meg tudjuk felezni banki költségeinket és meg tudjuk duplázni betéteink kamatát.
Hogyan spóroljunk a pénzzel? Ne vegyünk fel áruhitelt!
Bizonyára nem ismeretlen az Ön számára sem, hogy telefonon megkeresték és pénzügyi terméket kínáltak vásárlásra. Sok esetben ezek a hívások célba is érnek és valószínű, hogy akár Önnek is van ilyen terméke. Tudatában van, hogy ez a termék valójában milyen szolgáltatásokat tartalmaz és ezért ténylegesen mennyit fizet? Elképzelhető az is, hogy ugyan azért a szolgáltatásért a dupláját vagy a háromszorosát fizeti, ha nem körültekintő! Egy megfelelően képzett tanácsadó, aki az egész piacot átlátja és ismeri a pénzügyi termékeket, jelentős megtakarítás lehet Önnek.
Az áruhitel felvétel egyértelmű pénzkidobás! Persze csábító az azonnal kézhez kapott termék vagy szolgáltatás, de gondolkodjon el rajta, hogy valóban megéri-e az esetenként 50-100%-os többletkiadás. Ha a takarékosság a szempont és vár a vásárlással, esetleg rájöhet, hogy nincs is szüksége rá vagy egy sokkal jobb ár-érték arányú, sokkal megfelelőbb terméket talál.
Várom a hozzászólásokat a témában!